Kuzey Koleji’nde ilk ders Atatürk ve Türk Gençliği

Bize Danışın

Her türlü konuda bize yazabilirsiniz. İlgili departmanımız en kısa sürede size dönüş yapacaktır.

Şimdi Sor

Kuzey Koleji’nde ilk ders Atatürk ve Türk Gençliği

Kuzey Koleji’nde ilk ders Atatürk ve Türk Gençliği

Ataşehir Kuzey Koleji’nde 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Dönemi, büyük bir coşku ile başladı. Okullarına kavuşan gençlerin mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Kuzey Koleji yönetimi ve öğretmenleri, öğrencilerini masalarının üzerinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’nden sonra en büyük eseri olan “Nutuk” ile karşıladı. Açılış töreninde konuşan Kuzey Koleji Kurucusu Ömer Şahan, şunları ifade etti:

“Atatürk’ün biz eğitimcilere söylediği ‘Gençler! Vatanın bütün ümidi ve geleceği size, genç kuşakların anlayış ve enerjisine bağlanmıştır. Bütün ümidim gençliktedir. Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız’ sözünden aldığımız ilham ile gençlere en iyiyi, en doğruyu, en güzeli öğretme gayreti ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu noktada tüm öğrencilerimize, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en önemli eserlerinden biri olan Nutuk’u armağan ettik. Öğrencilerimiz sıralarının üzerinde bu güzide eser ile karşılandı.
Kuzey Koleji

Atatürk, Nutuk ile geçmişi anlatıp, aynı zamanda gelecekte olabilecek tehlikeleri önceden sezmemiz için alınacak derslerden bahsetmektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı dönemini birinci ağızdan aktardığı, Cumhuriyet tarihi açısından önemli bir eserdir. Bazı sayfalarda açıkça belirttiği ‘Sonraki yıllarda durumun kolay ve açıkça değerlendirilmesi için bu kadar ayrıntıya yer verilmiştir’ sözü ile Atatürk, ileri görüşlülüğünü bir kere daha ortaya koymuştur.

Kuzey Koleji olarak temel hedefimiz, milli ve manevi değerlerine bağlı, ülkesini seven, Cumhuriyet değerlerini özümsemiş, demokrasiye inanmış, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, topluma karşı duyarlı bir Türk gençliği ile ülkemizin 2023, 2053, 2071 hedeflerine ilerlemesinde gençlerimizin öncü rol oynamasını sağlamak olacaktır. Son olarak gençlerimize yine Atatürk’ün şu sözü ile seslenmek istiyorum; ‘Eğitimdir ki bir ulusu ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatır ya da tutsaklık ve düşkünlüğe bırakır.”

Okulumuz hakkında ve diğer konularda bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.